„Co jest, kocie?” – książka

Od wydawnictwa SamoSedno otrzymałam książkę Małgorzaty Biegańskiej-Hendryk „Co jest, kocie?”.
To poradnik dla wszystkich kociarzy, jak napisała autorka, i tych dopiero zakoconych, i tych, którzy od wielu lat zajmują się kotami. Na 300 stronach książki znajdują się porady i wskazówki, które zostały podzielone na osiem rozdziałów dotyczących różnych kocich zachowań. Są zatem rozdziały o pochodzeniu kota, o jego rozwoju, o kociej komunikacji i tak dalej. Książkę kończy rozdział o najczęściej spotykanych problemach behawioralnych. „Co jest, kocie?” zwiera również ciekawostki związane z kotami i nieco zdjęć.
Na polskim rynku ukazało się do tej pory kilkadziesiąt poradników dotyczących kocich zachowań. Każdy z nich prezentuje różnorodne podejście autora do tematu, starając się przybliżyć czytelnikom fascynujący koci świat i kocio-ludzkie problemy. Według mnie, jedne radzą sobie z tym lepiej inne znacznie gorzej np. propagując szkodliwe metody postępowania.
Poradnik „Co jest, kocie?” jest ciekawym uzupełnieniem dotąd opublikowanych pozycji. Książka nawiązuje do aktualnych badań nad zachowaniem kotów, a autorka kładzie spory nacisk na to, że kocie zachowanie nie jest szablonowe, a każdy kot jest „indywidualnym przypadkiem”, któremu należy się wnikliwie przyjrzeć. Stara się także wskazać możliwe przyczyny i rozwiązania najczęściej występujących kocio-ludzkich problemów stosując np. modyfikację środowiska czy trening metodami pozytywnymi.
Niezmiernie trudno jest napisać książkę o zachowaniu tak niezwykłych istot jak koty, jednocześnie przeznaczoną dla wszystkich opiekunów. Dlatego w książce M. Biegańskiej-Hendryk przeczytać można rady dla początkujących oraz takie, które są przeznaczone dla wytrawnych kociarzy.
Warto sięgnąć po „Co jest, kocie?” i uzupełnić swoją wiedzę o kocie domowym i jego postrzeganiu świata.
Mnie niestety przeszkadzał w czytaniu sposób redakcji . No cóż, nie można mieć wszystkiego 😉
©Karolina Telwikas