Kot i młoda mama

Kiedy okazuje się, że opiekunka kota jest w ciąży, często w jej głowie pojawia się tysiąc pytań i wątpliwości, również takich związanych z czworonożnym podopiecznym.
W pozbyciu się wątpliwości często nie pomaga rodzina i multum mitów na temat kotów, ciąży i noworodków (zadziwiające jak mocno ludzie przywiązują się do przesądów).

Uważam, że w całym tym temacie najważniejszy jest – zdrowy rozsądek… i kilka reguł, których dobrze jest przestrzegać.

– Kot musi wiedzieć, że coś się święci.
Pozwólmy kotu uczestniczyć w ciąży. Chce nas powąchać – bardzo proszę, chce wleźć na brzuch i się zdrzemnąć – bardzo proszę o ile nie powoduje to dyskomfortu młodej mamy. Pamiętajmy, on słyszy i doświadcza więcej niż my – pozwólmy mu poczuć subtelne zmiany zachodzące podczas ciąży – nie izolujmy kota. Kot jest zaciekawiony i przyzwyczajony, że dotąd być ciągle z nami – odsunięcie go może spowodować u niego stres, a co za tym idzie problemy z jego zachowaniem.

– Urządzamy pokój dla dziecka – niech kot nam pomaga.
Dobrze jest nowe rzeczy wprowadzać do mieszkania powoli, dając kotu czas na przyzwyczajenie się do nowych elementów. Przypominam, że kot jest istotą terytorialną i wszystko co pojawia się w domu – musi zostać przez kota „oswojone” (można spróbować użyć na meblach syntetycznych feromonów, ale najlepiej kiedy kot poociera się policzkiem o meble). Pozwólmy mu przyzwyczaić się do zapachów związanych z dzieckiem – powąchać rzeczy przygotowywane dla dziecka. Dobrze jest przyzwyczaić kota, że pokój dziecka nie będzie zawsze dla niego dostępny (bowiem kontakty kot-dziecko powinny się odbywać pod ścisłą kontrolą osoby dorosłej). Najpierw zamykamy pokój na krótko kilka razy w ciągu dnia, później (po kilku dniach) wydłużamy ten okres aż do zamknięcia pokoju np. na całą noc.

– Dziecko przynosi nowe dźwięki.
Kiedy dziecko przybywa do domu, wniesie do niego nieznane dla kota dźwięki. Warto już podczas ciąży puszczać kotu dźwięki wydawane przez dzieci. Najpierw cicho, później z coraz większym natężeniem aż do normalnego.

Uwaga dotycząca toksoplazmozy. W Polsce dostępne są badania na obecność przeciwciał i każda młoda mam może sobie takowe zrobić. A żeby mieć spokojniejszą głowę dobrze jest kiedy w czasie ciąży kocią kuwetę sprząta partner.

Linki:
http://weterynarianews.pl/toksoplazmoza-prawda-mity-odczarowujemy-kota/
http://www.mp.pl/wideo01/?id=878
https://www.facebook.com/HeniaBenia?fref=photo&__mref=message_bubble

Home


(©Karolina Telwikas)