Kot i wodopój

Kot wolno żyjący zwykle pozyskuje wodę z ciał swoich ofiar. Nie pije zbyt dużo płynów w formie czystej. Natomiast kot niepolujący, żywiony gotowym jedzeniem (również suchą karmą) dostarcza do swojego organizmu stanowczo zbyt mało wody – Natura nie „przyzwyczaiła” go do pozyskiwania jej w inny sposób. Zadaniem opiekuna jest zachęcić kota do zwiększonego przyjmowania wody, by uchronić go choćby przed chorobami układu moczowego.
Norma spożycia wody to 50 ml na kg masy kociego ciała dzienne. 

Naszego podopiecznego można zachęcić do picia w różnorodny sposób.
Najprostszym jest postawienie w ustronnym miejscu, oddalonym od miski z jedzeniem, sporej i stabilnej miski z wodą. Koty zdecydowanie chętniej piją z dużych stabilnych, często głębokich naczyń. U nas w domu funkcję wodopojów pełnią: stara makutra oraz konewka z Ikei („nielegalnym” poidłem jest ludzki dzbanek na przegotowaną wodę). Co więcej, nie wymieniamy wody codziennie, nasze koty wolą pić wodę ustaną 😉
Oczywiście można również skorzystać z innych form zachęty jakimi są specjalistyczne poidła i fontanny. Takie urządzenie także funkcjonuje w naszym domu i bardzo podoba się kotom.
Rodzaj kociego wodopoju możemy więc spokojnie dostosować do naszych możliwości i preferencji kota.
Najważniejsze żeby chciał pić.

Działanie kociego poidełka:
https://www.facebook.com/GajaGlogow/videos/1748326435383790/

Test kocich wodopojów
https://www.youtube.com/watch?v=eVTGsNWLq34
(©Karolina Telwikas)