Kot – skąd go wziąć i jaki ma być

Thor i Nilpert

Kota można pozyskać na różnorakie sposoby. Adoptować, kupić, znaleźć na ulicy/lesie/działkach lub sam ciebie znajdzie i adoptuje.
Potencjalna nowa rodzina musi sobie zadać kilka pytań o to z kim chce zamieszkać:
– młody czy dorosły,
– rasowy czy nie,
– adoptujemy czy kupujemy,
– skąd do nas przybędzie,
– czego oczekujemy od kota,
– czy jesteśmy już przygotowani na przybycie kota i kocie zachcianki.
Odpowiedzi na te pytanie są uzależnione w jakiejś mierze od oczekiwań i możliwości oraz od tego kto wchodzi w skład rodziny (np. nie polecam małych kociąt do domów z małymi dziećmi).

Jeśli zdecydujesz się na małego kociaka to dobrze żeby miał skończone przynajmniej 12 tygodni i miał podstawowe szczepienia oraz był odrobaczony. Podczas zmiany domu kociakowi spada odporność i możliwe jest, że w nowym domu się rozchoruje – wcześniejsze szczepienia powinny zapobiec najgorszym schorzeniom.

Jeśli chcesz adoptować kota to możesz udać się do najbliższego schroniska dla bezdomnych zwierząt lub odnaleźć ogłoszenie jednego z domów tymczasowych, które opiekują się zwykle kilkoma kotami (przy adopcji poleciłabym chyba DT ponieważ koty znajdują się tam w mniejszych grupach).

Jeśli chcesz kupić kota – przejrzyj strony www hodowli interesującej cię rasy i udaj się do jednej z hodowli zarejestrowanych w federacjach felinologicznych – FIFe, WCF lub TICA (tylko te organizacje należą do World Cat Congres) – i zacznij negocjować zakup kociaka lub kociaków.

NIE KUPUJ KOTÓW OD PSEUDOHODOWCÓW
(©Karolina Telwikas)