„TAJEMNICZY CZARNY KOT” Nathalie Semenuik

Jakiś czas temu w moje ręce trafiła niewielka książeczka Nathalie Semenuik pt „Tajemniczy czarny kot”, w tłumaczeniu Joanny Stachowiak.
Wydawnictwo to zbiór ciekawostek, legend i przesądów nie tylko na temat czarnych kotów, lecz kotów w ogóle.

Kiedy książka trafiła do moich rąk, zanim zajrzałam do środka, zwróciłam uwagę na niewielki, poręczny format książki, solidną twardą oprawę przypominającą stare wydawnictwa oraz złotą tasiemkę będącą zakładką. Bardzo spodobał mi się taki sposób wydania książki. Co prawda „nie sądzi się książki po okładce”, ale w tym przypadku okładka zachęca do zajrzenia do wewnątrz i odkrycia kocich tajemnic.

Jak wspomniałam wcześniej, treść książki to zebrane legendy, ciekawostki i przesądy związane z kotami. Można zatem przeczytać o kotach, które były bogami, o prześladowaniach kotów jako wcieleniach złych mocy oraz o losach kota we współczesnym świecie. Dowiemy się kto kochał koty, a kto ich nienawidził, kto szanował koty, a kto uważał za przekleństwo. Autorka skrótowo opisała także kilka mniej znanych legend związanych z kotami, a także zamieściła wiersze na temat Jego Wysokości Kota.
W książce znajduje się także sporo ilustracji, co powinno ucieszyć młodszych czytelników. Przeczytałam ją z przyjemnością i z radością stwierdziłam, że oprócz oczywistych dla wytrawnej kociary treści, znalazłam kilka całkiem nowych np. legendy o kotach z Bretanii czy nieznana mi poezja.

Podsumowując. Książka „Tajemniczy czarny kot” to dobra propozycja dla tych, którzy fascynują się kotami jako istotami, które wciąż pozostają tajemnicą, a w obliczu zbliżających się świąt – to znakomity pomysł na prezent dla młodej kociary lub kociarza.

Nathalie Semenuik
Tajemniczy czarny kot
Tłumaczenie Joanna Stachowiak
Stron 142
Wydawnictwo Alma-Press