Tipsy dla kota?

W ostatnim czasie kilka osób zwróciło się do mnie z prośbą o opinię o „kocich tipsach”.

Według mnie, z punktu widzenia kogoś kto zajmuje się na co dzień kocim zachowaniem, pomysł jest co najmniej niewłaściwy żeby nie stwierdzić bezmyślny.
Jak to często bywa, produkt jest kolejnym gadżetem, który został stworzony dla ludzkiej wygody, bez zastanowienia jaki to może mieć wpływ na kota.

Drapanie jest naturalnym zachowaniem kota. Podczas tej czynności kot nie tylko pielęgnuje pazury, ale także komunikuje się z otoczeniem.
Pozbawianie kota możliwości drapania i obgryzania pazurów może prowadzić do zaburzeń behawioralnych związanych z niezaspokojeniem jego potrzeb. Co więcej, jeśli kot połknie taki plastikowy „tips” może to się zakończyć wizytą w gabinecie weterynaryjnym.

Jedyną dopuszczalną sytuacją, kiedy można by zastosować takie „tipsy” jest konieczność pozbawienia kota możliwości drapania (na krótki okres) swojego ciała np w przypadku schorzeń, podczas których występuje świąd.

Regularne przycinanie kocich pazurów (raz w tygodniu) jest najlepszą formą pielęgnacji kocich pazurów przez opiekuna.

Jak już wspominałam w jednym z wcześniejszych artykułów, warto uzmysłowić sobie odmienne sposoby kociej i ludzkiej komunikacji, zaakceptować je i uszanować.
(©Karolina Telwikas)
Źródło zdjęcia: waruj.pl